FUTBOL SKORLAR | Belçika
Cup »
Tue 16 Jan
20:45 Bitirdi
Club Brugge
5 - 1
Charleroi BILGI
Pro League
Cu 19 Jan
Charleroi
20:30
Mouscron Peruwelz
Sat 20 Jan
Standard Liège
18:00
AS Eupen
KV Oostende
20:00
Kortrijk
Waasland-Beveren
20:00
Sint-Truiden
Mechelen
20:30
Zulte-Waregem
Pz 21 Jan
Antwerp
14:30
Club Brugge
Genk
18:00
Anderlecht
KAA Gent
20:00
Lokeren
Takım / Points
1 Club Brugge FCB 53
2 Charleroi CHA 42
3 Anderlecht AND 40
4 Antwerp ANT 34
5 KAA Gent GEN 32
6 Sint-Truiden STR 29
7 Mouscron Peruwelz MOU 26
8 Standard de Liège SDL 26
 
9 Kortrijk KVK 26
10 Waasland-Beveren WAA 25
11 Lokeren LOK 24
12 Genk GNK 24
13 KV Oostende OOS 22
14 Zulte-Waregem ZUL 20
15 Mechelen KVM 18
16 AS Eupen EUP 16
grup 2
Cu 12 Jan
KVC Westerlo
0-0
KSV Roeselare
Sat 13 Jan
Beerschot-Wilrijk
2-3
Cercle Brugge
Pz 14 Jan
Lierse SK
2-1
Tubize
OH Leuven
3-1
Union
Takım / Points
1 Lierse SK LIE 18
2 Cercle Brugge CER 17
3 OH Leuven LEU 12
4 Beerschot-Wilrijk BEE 10
 
5 Tubize TUB 9
6 Union Saint-Gilloise UNI 9
7 KSV Roeselare KSV 8
8 KVC Westerlo KVC 5
grup 1
Sat 13 Jan
RWDM Brussels
2-1
Acren
Olympic Charleroi
2-2
Rebecq
Meux
1-1
Ciney
RES Durbuy
1-3
Walhain
Waremme
20:00
White Star Woluwé
Pz 14 Jan
RFC Liège
3-0
Sprimont-Comblain
La Calamine
2-2
Solières Sport
Louvière Centre
1-5
Hamoir
Takım / Points
1 RWDM Brussels RWD 46
2 RFC Liège LIE 38
3 Olympic Charleroi OLY 33
4 La Louvière Centre LAL 32
5 Hamoir HAM 25
6 RES Durbuy RES 24
7 Solières Sport SOL 21
8 Walhain WAL 20
 
9 Rebecq REB 19
10 Waremme WAR 19
11 Ciney CIN 18
12 Acren ACR 17
13 Meux MEU 16
14 Sprimont-Comblain SPR 14
15 La Calamine LAC 9
16 White Star Woluwé WSW 0
grup 2
Sat 20 Jan
Torhout
19:30
Rupel Boom
Izegem
19:30
Gullegem
Gent-Zeehaven
20:00
Sint-Eloois-Winkel
Temse
20:00
Olsa Brakel
Pz 21 Jan
Londerzeel
14:30
Westhoek
SW Harelbeke
15:00
Sparta Petegem
Pepingen
15:00
Sint-Niklaas
Ronse
15:00
Bornem
Takım / Points
1 Sparta Petegem SPA 39
2 Rupel Boom RUP 34
3 Sint-Eloois-Winkel SIN 31
4 Westhoek WES 31
5 SW Harelbeke SPO 28
6 Sint-Niklaas STN 27
7 Temse TEM 26
8 Izegem IZE 25
 
9 Ronse RON 25
10 Gullegem GUL 24
11 Olsa Brakel OLS 24
12 Londerzeel LON 18
13 Gent-Zeehaven GEN 18
14 Bornem BOR 11
15 Torhout TOR 10
16 Pepingen PEP 9
grup 3
Sat 13 Jan
Sint-Lenaarts
3-3
Tienen
Hades
5-1
Bocholt
Thes Sport
2-0
Turnhout
Zwarte Leeuw
2-1
Hasselt
Tempo Overijse
3-1
Olympia Wijgmaal
Pz 14 Jan
Cappellen
1-1
KSC City Pirates
KFC Duffel
2-1
Vosselaar
Spouwen-Mopertinge
1-0
Hoogstraten
Takım / Points
1 Thes Sport THE 33
2 Spouwen-Mopertingen SPO 32
3 Vosselaar VOS 29
4 Bocholt BOC 28
5 Hades HAD 27
6 Olympia Wijgmaal OLY 26
7 KFC Duffel DUF 26
8 KSC City Pirates KSC 24
 
9 Cappellen CAP 23
10 Tempo Overijse TEM 23
11 Zwarte Leeuw ZWA 20
12 Hasselt SPO 19
13 Turnhout TUR 17
14 Tienen TIE 17
15 Hoogstraten HOO 16
16 Sint-Lenaarts SIN 12
grup 1
Pz 14 Jan
Union Flémalloise
0-1
Xhoffraix
Raeren
1-1
UCE Liège
Amblève
1-2
Warnant
JS Fizoise
0-2
Stade Disonais
Banneux
1-0
Warsage
Mélen-Micheroux
2-1
Wanze / Bas-Oha
Houtain-Milanello
1-3
Aubel
Espoir Minerois
0-3
Beaufays
Amay
0-2
Ougrée
Takım / Points
1 Warnant WAR 37
2 Stade Disonais STA 35
3 UCE Liège LIE 34
4 Banneux BAN 32
5 Raeren RAE 30
6 Amblève AMB 29
7 Aubel RAU 26
8 Wanze / Bas-Oha WAN 25
9 Xhoffraix XHO 25
 
10 JS Fizoise JSF 23
11 Beaufays BEA 22
12 Ougrée OUG 21
13 Espoir Minerois ESP 20
14 Mélen-Micheroux MEL 20
15 Warsage WAR 19
16 Houtain-Milanello HOM 12
17 Union Flémalloise FLE 10
18 Amay AMA 10
grup 2
Pz 21 Jan
Naninne
14:30
Pesche
Assesse
14:30
Grand-Leez
Moligneé
14:30
Ligny
Profondeville
14:30
Loyers
Rhisnes
14:30
Wépion
Nismes
14:30
Rochefort
Andennais
14:30
Fosses
Condruzien
14:30
Flavion Sport
Takım / Points
1 Grand-Leez GRA 38
2 Fosses FOS 36
3 Es de la Moligneé MOL 35
4 Loyers LOY 33
5 Condruzien CON 32
6 Wépion WEP 31
7 Ligny LIG 24
8 Flavion Sport FLA 19
 
9 Profondeville PRO 18
10 Rochefort ROC 17
11 Nismes NIS 16
12 Rhisnes RHI 16
13 Andennais AND 14
14 Naninne NAN 14
15 Pesche PES 13
16 Assesse ASS 4
grup 3
Sat 10 Şub
Nothomb-Post
20:00
La Roche
Wellin
20:00
Libramontois
Oppagne-Wéris
20:00
Ethe Belmont
Pz 11 Şub
Rossignol
15:00
Marloie Sport
Saint-Louis-Saint-
15:00
Lorraine Arlon
Champlon
15:00
Érezée
Meix-Devant-Virton
16:00
Chaumont
Takım / Points
1 Meix-Devant-Virton MEI 29
2 Ethe Belmont EBE 24
3 Marloie Sport MAR 23
4 Chaumont CHA 23
5 Oppagne-Wéris OPP 22
6 Libramontois LIB 20
7 Rossignol ROS 20
 
8 La Roche LAR 19
9 Champlon CHA 19
10 Saint-Louis-Saint-Léger SAI 17
11 Érezée ERE 14
12 Wellin WEL 10
13 Lorraine Arlon LOR 10
14 Nothomb-Post NOP 8
grup 4
Sat 13 Jan
Vorselaar
0-0
Antonia
KFC Lille
2-1
Witgoor Sport
GBA Kontich
1-2
Oppuurs
Pz 14 Jan
Merksplas
0-0
Retie Branddonk
Sint-Job
2-3
KSV Schriek
Groen Rood Kateli.
2-1
Rapid Leest
Berg en Dal
1-1
Berlaar-Heikant
Lyra
1-2
Racing Mechelen
Takım / Points
1 Lyra LYR 39
2 Racing Mechelen RAC 38
3 KFC Lille LIL 34
4 Witgoor Sport WIT 28
5 Berg en Dal BED 27
6 Oppuurs OPP 27
7 Berlaar-Heikant BER 26
8 Sint-Job SIN 24
 
9 GBA Kontich GBA 22
10 Retie Branddonk REB 22
11 Antonia ANT 19
12 Merksplas MER 18
13 KSV Schriek SCH 18
14 Vorselaar VOR 16
15 Rapid Leest RLE 13
16 Groen Rood Katelijne GRK 9

Follow BeSoccer on Facebook